19 Aralık 2007 Çarşamba

Yawcam - Webcam ile güvenlik kamerası yapalım kullanımı

Program Windows 2000, Windows XP ve Windows Vista altında sorunsuz çalışmaktadır.
Program yandaki ekranda görüldüğü gibi stream özelliği etkinleştirilmiştir, ve artık ağdan yayın yapmaktadır. Dilerseniz Stream yapılan iç ip adresini adsl modeminizden yönlendirme yaparak internettende erişimi sağlayabilirsiniz.mı kurduğunuzda aşağıdaki ana ekran görüntüsü gelicektirYandaki bölümden bilgisayarınızdan vide yayını yapmanız için gerekli ayarları yapabilirsiniz. Stream yani video yada ses yayını sayesinde kendi bilgisayar ağınızda web cam inizin görüntüsünü yayın yapabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde port numarası 8081 görülmektedir, dilerseniz değiştirebilirsiniz. Örneğin sizin bilgisayarınızn ip adresi 192.168.1.4 olsun http://192.168.1.4:8081/ yazan kişiler sizinle aynı ağda olmak şartı ile webcaminizden yaptıgınız yayını görecektir.
Dilerseniz ADSL modeminizde virtual server ayarlarından 8081. portı iç ipnize yönlendirirseniz internettte de yayın yapabilirsiniz.


Yukarıda yapılan bir stream görüntüsü görülmektedir. Ayrıca program ile belirlediğiniz saatlerde otomatik resim çekilmesi, stream yapılmasını istiyorsanız aşağıdaki zaman çizelgesini kullanabilirsiniz.
Zaman çizelgesinde belirttiğiniz zamanlarda programın çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Programın sizlere tanıtacagımız en güzel özelliği ise Motion Detection yani hareket duyarlılığı. Bu özellik sayesinde webcam inizi tam bir güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. Kamera önünde bir hareket algıladıgında o anki görüntünün resmini çekicektir ve dilerseniz bir ftp sunucuya, bilgisayarın diskine kaydedicektir yada size e-posta göndericektir.

Programın çalışmasını gizleyebilirsiniz ve sadece simge durumunda da çalıştırabilirsiniz.
Hiç yorum yok: